Potęga łez

Wchodź w Siebie bez pukania.
S. J. Lec

Negatywna energia aż się prosi, by ją uwolnić. Łzy, płacz są naturalnym sposobem naszego organizmu na pozbycie się stresu i nieszczęścia – zarówno własnego, jak i przejętego od innych. Płacz pozwala poczuć się lepiej, nawet kiedy nie uda się rozwiązać danego problemu.

Łzy są słone jak woda morska. Nawilżają oczy, usuwają ciała obce, obniżają poziom hormonów stresu i zawierają przeciwciała przydatne w walce z patogenicznymi mikrobami.

Nie warto powstrzymywać łez. Niektóre osoby mówią czasami: „Proszę wybacz, że płaczę. Naprawdę starałem się powstrzymać”. Kiedy słyszę takie słowa, pęka mi serce.

Źródłem takiego zachowania są rodzice, którzy nie potrafili radzić sobie ze łzami, oraz społeczeństwo, które wmawia nam, że płacz jest oznaką słabości. Płacz uznaje się za domenę osób niedojrzałych, które nie chcą wziąć odpowiedzialności za swoje czyny i oczekują tylko współczucia.

Warto pozbyć się tych błędnych nawyków i przekonań.

Płacz jest dobry i zdrowy, pomaga wyzbyć się negatywnych emocji. Łzy są wspaniałym doświadczeniem. Pozwalają wyrazić głęboki smutek i głęboką radość. Jeśli tłumimy płacz, stłumieniu ulegają wszystkie uczucia, a to z kolei może prowadzić do konsekwencji w różnych obszarach naszego działania.

Wiele lat temu moja przyjaciółka przepraszała mnie serdecznie, że zwinęła się na podłodze, przyjmując pozycję płodową, i płakała z powodu swojego nieudanego związku. Odpowiedziałam jej: „Naprawdę, nie masz za co przepraszać”.

Optymistyczne nastawienie do płaczu pojawiło się u mnie wiele lat temu, kiedy Ktoś bliski uświadomił mi, że to pomaga radzić sobie z życiem, daje ulgę i w niczym nie przeszkadza. Wtedy również dowiedziałam się, że bycie silną oznacza mieć odwagę płakać. To naprawdę cudowne, że nasze ciało potrafi płakać i tak oczyszcza się organizm. Mam nadzieję, że Ty również dasz sobie szansę na łzy i będziesz potrafił docenić wartość płaczu. Warto płynąć łzom i oczyszczać się z negatywności …..

Wokół mnie jaśniej, przybywa nadziei,
mądrego błądzenia, które już jest słuchaniem.
Nikt za mną nie idzie.
Czysto zamykają się ślady.
Znikam w istnieniu, a więc nim się staję”.
E. Laine

Opracowanie na podstawie: Judith Orloff „Wolność emocjonalna”.